Obiekty przemysłowe — jak zadbać o ich stan i wydajność?
13 kwietnia, 2023Każda inwestycja budowlana musi być od początku do końca odpowiednio przygotowana. Mowa tutaj także o obiektach przemysłowych, gdzie rozplanowanie prac, bezpieczeństwo i sprawny przebieg budowy są szczególnie ważne z perspektywy inwestora. O czym w takim razie należy pamiętać, aby proces budowy był nie tylko wydajny, ale również bezproblemowy? Zapraszamy do lektury!
Budowa obiektu przemysłowego w pigułce
Stan i wydajność obiektu przemysłowego zależą głównie od właściwego zaplanowania wszelkich aspektów budowy.. To właśnie szczegółowo przygotowany plan przełoży się na ekonomiczne i bezpieczne użytkowania obiektu przemysłowego.
Warto pamiętać, że obiekty przemysłowe mogą być budowane wyłącznie na przeznaczonych do tego działkach. Należy wówczas zweryfikować kwestie dostępu do gazu, prądu, kanalizacji, mediów, wody czy dostępu do dróg. Zaleca się na tym etapie wykonanie precyzyjnych badań geotechnicznych, aby móc dostosować sposób budowy obiektu do swoich potrzeb.
Wszelkie budowle tego typu, takie jak np. hale przemysłowe, mogą różnić się od siebie powierzchnią i kształtem. Inwestor powinien także zaplanować zainstalowanie wszelkich zabezpieczeń przeciwpożarowych czy wykonanie zbiorników retencyjnych.
Generalny wykonawca obiektów przemysłowych
Proces przygotowania do budowy składa się z kilku etapów. Przede wszystkim należy wybrać doświadczonego generalnego wykonawcę obiektów przemysłowych, który oferuje usługi z zakresu inżynierii i serwisu dla przemysłu oraz energetyki. Generalny wykonawca obiektów przemysłowych powinien posiadać też zespół wykwalifikowanych specjalistów, którzy potrafią zrozumieć potrzeby inwestora i dostosować projekt do jego wizji.
Mowa tutaj zarówno o opracowaniu samego projektu, jak i o procesie budowy i etapie serwisowania oraz eksploatacji. To właśnie wybór wyspecjalizowanej firmy wykonawczej pomoże uzyskaniu właściwego stanu i wydajności obiektu przemysłowego. Generalny wykonawca powinien dysponować właściwymi mocami przerobowymi, bogatym portfolio i certyfikatami, które poświadczają jakość jego usług. Przygotuje on wówczas całą dokumentację techniczną i zadba o zatrudnienie pracowników, stworzenie kosztorysu, zabezpieczenie placu budowy i kwestie logistyczne, aby projekt został ukończony w wyznaczonym terminie.
Pierwszym krokiem w realizacji obiektu przemysłowego jest projekt architektoniczno-budowlany, który będzie zawierać wszelkie szczegółowe informacje dotyczące budynku. Muszą się w nim pojawić opisy związane z przeznaczeniem pomieszczeń, parametrami kubaturowymi, przebiegiem dróg ewakuacyjnych czy zapotrzebowaniem na media. Po ukończeniu budowy kluczowe jest również uzyskanie pozwolenia na użytkowanie obiektu. Nadzór budowlany wyda stosowną decyzję po przeprowadzeniu kontroli. Budowa obiektów przemysłowych to proces długotrwały i wieloetapowy. Dlatego też tak istotne jest szczegółowe przygotowanie projektu uwzględniającego wszelkie cele i potrzeby inwestora.