Ile waży sztabka złota?

Ile waży sztabka złota?

18 czerwca, 2022 0 przez admin

Tak, czyste złoto zyskało nową popularność i uznanie jako cenny metal, który wszyscy na świecie od dawna cenią za jego towarowość i kowalność. Od małych płatków po duże, ciężkie cegły, ten metal szlachetny nadal jest gorącym towarem. Być może znasz wartość złota, ale czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad tym, jak jest ono ciężkie? A co więcej, czy zastanawiałeś się, jak ciężka jest złota cegła? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o „wadze złota” tego pierwiastka chemicznego.

JAK CIĘŻKA JEST SZTABKA ZŁOTA?

Standardowa sztabka złota waży 12,4 kilograma (czyli 400 uncji trojańskich, czyli 27,4 funta). Wagę tę stosują banki na całym świecie. W niektórych przypadkach standardem może być 1-kilogramowa sztabka (czyli 32,15 uncji trojańskich, czyli 2,2 funta).

Szczerze mówiąc, trudno jest określić dokładną wagę pojedynczej złotej cegły ze względu na sposób, w jaki jest ona tworzona. Załóżmy na przykład, że wypełniasz formę roztopionym, płynnym złotem. Teraz powiedzmy, że wlewasz trochę płynnego złota do innej formy, ale nie wypełniasz jej całkowicie. Mimo że oba są złotem, jeden z nich jest cięższy od drugiego

JAKIE SĄ RÓŻNE RODZAJE ZŁOTYCH SZTABEK?

Kształt złotej cegły nadaje jej nazwę. Nazywana także sztabką złota, producenci wlewają ten rodzaj złota do formy, która przybiera wygląd sztabki lub cegły.

Istnieją dwa rodzaje cegiełek: sztabki bite i sztabki odlewane. Podstawowe różnice między nimi to cena i ogólny wygląd. Oto omówienie każdego z tych typów:

Zobacz też: Wieczór panieński ze striptizerem!

Ile waży sztabka złota

ODLEWANA ZŁOTA SZTABKA

Ten rodzaj sztabki często powstaje w wyniku przetopienia złota. Odlewane złoto znane jest także jako formowana lub wylewana cegła. Proces odlewania tego typu cegieł jest znany od co najmniej 6 000 lat. Z czasem producenci opracowali alternatywne metody odlewania złota.

Aby stworzyć sztabkę odlewaną w tradycyjny sposób, producenci używają tygla do stopienia złota do stanu ciekłego. Następnie wlewają lub odlewają złoto do formy o wybranych wymiarach. Złoto zastyga, a po ostygnięciu hutnik może je wyjąć z formy. W niektórych przypadkach producent może wygrawerować lub wytłoczyć na cegle stempel.

Bardziej nowoczesna metoda jest lepsza do tworzenia mniejszych sztabek odlewanych, o masie 1 kg lub mniejszej. Producent gromadzi złoto rafinowane o odpowiedniej czystości w formie granulek lub w postaci małych pociętych kawałków czy cienkich pasków. Te małe kawałki umieszcza się w tyglu lub foremce, które następnie umieszcza się na wadze, aby uzyskać wymaganą wagę. Następnie topi się je w piecu.

Chociaż wymiary cegieł odlewanych są różne, zazwyczaj mają one kształt prostokąta. Producenci mogą je także produkować w kształcie okrągłym, prętowym lub kwadratowym. W przeciwieństwie do cegieł bitych, cegły odlewane są proste, tańsze i bardziej oryginalne, biorąc pod uwagę proces ich tworzenia.

Zobacz też: Małpka marmozeta fakty

SZTABKA ZŁOTA BITA

Sztabki złota są czystsze i gładsze od cegieł odlewanych i są najprawdopodobniej typem cegieł, do których oglądania jesteś przyzwyczajony. Zazwyczaj kosztują więcej, zważywszy na czas i wysiłek, jakie producenci muszą włożyć w ich stworzenie. Cegły bite pozwalają także na wykonanie bardziej skomplikowanych wzorów i grawerunków niż w przypadku cegieł odlewanych.

Zazwyczaj sztabki bite zaczynają się jako sztabki odlewane. Następnie są one ściskane przez maszynę w celu uzyskania jednolitej długości. Czasami producenci używają maszyny do odlewania ciągłego, aby uzyskać długi pas złota o określonej szerokości i grubości. Złoty metal jest następnie cięty na odcinki o określonej długości, bez żadnych śladów.

Producenci muszą zwracać szczególną uwagę na szczegóły, aby spełnić określone wymagania dotyczące masy, szerokości i grubości tych sztabek. Następnie złoto przechodzi proces bicia, który rozpoczyna się od umieszczenia go w piecu w celu zwiększenia jego plastyczności. Następnie sztabka jest polerowana, czyszczona i suszona do perfekcji.

Zobacz też: Jaka temperatura panuje w kosmosie?

ILE JEST WARTA SZTABKA ZŁOTA?

Patrząc na rynkową wartość złota, musisz pamiętać, że jego cena ulega wahaniom. Innymi słowy, nawet niewielka sztabka złota może być warta dużo pieniędzy, ale trudno dokładnie określić, ile.

Ponadto należy wziąć pod uwagę jakość samego złota. Sztabki złota zazwyczaj składają się z 24-karatowego złota, co oznacza, że są czyste aż do samego rdzenia.

Jeśli szukasz więcej informacji na temat kupna i sprzedaży złota, zajrzyj na inne nasze strony. Możemy zająć się każdym zakupem metali szlachetnych, jakiego potrzebujesz!