Jak wyciągnąć drzazgę? Jak wyjąć drzazgę której nie widać?

Jak wyciągnąć drzazgę? Jak wyjąć drzazgę której nie widać?

2 lipca, 2022 1 przez admin

Jak wyjąć drzazgę?

Zdarza się, gdy najmniej się tego spodziewasz: może spacerujesz po molo i chwytasz się drewnianej poręczy; a może budujesz drewniany pokład na swoim podwórku; w jednej chwili wszystko jest w porządku, a potem nagle czujesz strzelający ból. Właśnie dostałeś drzazgę. Uzyskanie drzazgi może nie być dokładnie traumatycznym doświadczeniem, ale na pewno może być denerwujące i bolesne. I chociaż nie ma wiele prawdziwego niebezpieczeństwa w uzyskaniu drzazgi, może ona ulec zakażeniu, jeśli nie zostanie usunięta w odpowiednim czasie. Ale jak usunąć drzazgę? Dodatkowo czasami zdarzają się sytuację, że nie jest widoczna, zatem jak wyciągnąć drzazgę której nie widać?

Przeczytaj również: czy arbuz to owoc?

Jak usunąć drzazgę?

Tak jak w przypadku wszystkich urazów w życiu, otrzymanie drzazgi jest o wiele szybsze niż jej usunięcie. W ułamku sekundy mały kawałek drewna może wbić się w skórę, ale wymaga to nieco więcej cierpliwości (a może nawet szkła powiększającego) i czasu, aby odwrócić proces. Dla dorosłych drzazga jest zwykle łagodną niedogodnością; dla dzieci jednak drzazga może być męką. Dobra wiadomość jest taka, że istnieje kilka kreatywnych metod usuwania drzazgi, które szybko przyniosą ulgę Tobie – lub Twojemu dziecku. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów:

  • Pęseta: Klasyk w usuwaniu drzazg, para pęset może być Twoim najlepszym przyjacielem, gdy okoliczności są odpowiednie. Niezależnie od tego, jak głęboka jest drzazga, jeśli wystarczająco dużo jej wystaje z powierzchni skóry, powinieneś być w stanie ją wyrwać. Jest to metoda mniej skuteczna, jeśli wystaje bardzo mało drzazgi lub jest ona na tyle chuda, że nie można jej dobrze uchwycić.
  • Obcinaczki do paznokci: W przypadku grubszych drzazg drewnianych lub z innych materiałów, takich jak metal, obcinaczki do paznokci mogą być całkiem skuteczne. Zakładając, że drzazga jest również wystająca ze skóry, obcinacz do paznokci może być użyty zamiast pęsety, aby chwycić drzazgę i wyrwać ją. Ale ostra krawędź cążków do paznokci może być również użyta do wykonania małego nacięcia na skórze wzdłuż długości drzazgi; jeśli nie jest ona zbyt głęboko osadzona, powinieneś być w stanie przeciąć skórę na tyle, aby uzyskać dostęp do drzazgi bez powodowania krwawienia skóry.
  • Igła: W przypadku drzazg, które są nieco głębsze, można użyć małej igły, aby zasadniczo podważyć jedną część drzazgi i wydostać ją poza powierzchnię skóry. Po upewnieniu się, że igła została wysterylizowana przed użyciem, należy delikatnie zrobić dziurę w skórze bezpośrednio nad końcem drzazgi, który jest najbliżej powierzchni. Następnie użyj igły, aby podważyć drzazgę w górę i na zewnątrz; kiedy już wystarczająca ilość drzazgi znajdzie się poza skórą, powinieneś być w stanie użyć pęsety (lub nawet ewentualnie paznokci), aby usunąć resztę drzazgi.
  • Taśma: Czasami bardzo drobna drzazga może nawet lekko wystawać ze skóry, ale pęseta nie jest wystarczająco drobna, aby uzyskać uchwyt. W takich przypadkach zamiast niej można użyć taśmy. Wystarczy wziąć mały kawałek taśmy (prawdopodobnie coś w rodzaju taśmy duct tape z nieco większą lepkością niż taśma scotch) i nacisnąć go na drzazgę. Poczekaj kilka minut, aby klej wykonał swoją pracę, a następnie oderwij go; taśma powinna przynieść drzazgę z nim.
  • Klej: Działa to na tej samej podstawowej zasadzie co taśma; wylej trochę kleju (ten sam rodzaj białego kleju, którego możesz użyć do projektu naukowego) na obszar i poczekaj, aż wyschnie. Następnie odklej go, a drzazga powinna zostać pociągnięta wraz z nim. Podobnie jak w przypadku taśmy, jest to ogólnie bardziej skuteczne dla drzazg, które są małe i mają pewne wystające z powierzchni skóry.
  • Nadtlenek wodoru: Dla mniej gwałtownego podejścia do usuwania drzazg, nadtlenek wodoru jest dobrą opcją. Po wylaniu na obszar z drzazgą, nadtlenek zacznie bulgotać (co dzieje się z powodu reakcji z enzymem katalazą, który jest uwalniany przez organizm po uszkodzeniu skóry); ta reakcja bulgotania może rzeczywiście dostać się pod drzazgę i wypchnąć ją na powierzchnię. W niektórych przypadkach sam nadtlenek może wyciągnąć drzazgę; w innych przypadkach może być jeszcze konieczne sięgnięcie po pęsetę, aby zakończyć procedurę.
  • Soda oczyszczona: Soda oczyszczona może mieć podobny efekt jak nadtlenek wodoru, choć będziesz potrzebował trochę więcej cierpliwości, aby mieć ją skutecznie. Jeśli drzazga jest szczególnie głęboka, można zrobić pastę z sody oczyszczonej i wody i zastosować go do dotkniętego obszaru. Następnie przykryj je bandażem lub opatrunkiem i odczekaj około dnia; pasta powinna przesunąć drzazgę bliżej powierzchni skóry.
  • Olej / ocet: Jeśli nie masz soli Epsom łatwo dostępne, można również moczyć dotkniętą skórę w oleju lub octu przez 20-30 minut; obie substancje mogą pomóc wyciągnąć drzazgę na powierzchnię.
  • Owoce/Warzywa: Jak dziwnie to brzmi, istnieją dowody, że niektóre owoce i warzywa mogą faktycznie pomóc w usunięciu drzazgi. Zarówno cebula, jak i ziemniaki mogą potencjalnie działać: podobnie jak w przypadku pasty z sody oczyszczonej, pokrój bardzo mały plasterek któregoś z tych pokarmów i użyj bandaża, aby przykleić go do skóry; po dniu (lub nocy) drzazga powinna znaleźć się bliżej powierzchni. Niesamowite, skórki bananów mogą być również używane w ten sam sposób.
  • Ze wszystkich tych metod DIY, ważne jest, aby używać dobrych nawyków pierwszej pomocy i upewnić się, że obszar jest czysty przed i po, niezależnie od metody, którą wybierzesz. Ponieważ drzazga jest w rzeczywistości obcym przedmiotem, który narusza skórę, jest całkowicie możliwe, aby wystąpiło krwawienie lub zakażenie. Aby temu zaradzić, warto mieć pod ręką alkohol lub maść z antybiotykiem.

Przeczytaj również: ile stopni jest na marsie?

Czy potrzebuję pomocy medycznej?

Oczywiście drzazgi nie są poważnym problemem, więc każdy z domowych sposobów powinien szybko rozwiązać problem drzazg. W niektórych rzadkich przypadkach jednak, głęboka lub duża drzazga, jeśli pozostawiona sama sobie, może rzeczywiście ulec zakażeniu i potencjalnie spowodować inne problemy. Jeśli masz dość poważną drzazgę, której nie jesteś w stanie usunąć samodzielnie, lub jeśli występują oznaki infekcji, zawsze możesz odwiedzić jedną z placówek medycznych np. SOR.