Jaka temperatura panuje na Marsie?

Jaka temperatura panuje na Marsie?

18 czerwca, 2022 0 przez admin

Mars, czwarta planeta naszego Układu Słonecznego, należy do planet najbliższych naszemu domowi. Mimo że znajduje się tak blisko naszej planety, jest zimny, surowy i może być niebezpieczny dla człowieka, ponieważ 95 procent jego atmosfery składa się z dwutlenku węgla. Naukowcy wciąż wysyłają łaziki na czerwoną planetę, aby znaleźć o niej jakieś informacje. Wiele osób próbuje dowiedzieć się, jaka temperatura panuje na Marsie i czy jest ona dla nas odpowiednia. Jeśli też się nad tym zastanawiasz, nie martw się, oto wszystko, co musisz wiedzieć. Opisywaliśmy również inny temat – temperatura w kosmosie, do którego zapraszamy.

Przeczytaj również: sztabka złota ile waży

Jaka temperatura panuje na Marsie?

Ziemia jest obecnie jedyną znaną planetą, która ma odpowiednią atmosferę, grawitację i temperaturę, aby utrzymać ludzi i podobne formy życia. Jednak Mars, który jest oddalony od nas o około 99,101 mln km, ma zupełnie inny system w swoim środowisku. Z tego powodu atmosfera Marsa jest około 100 razy cieńsza niż ziemska. Średnia temperatura na Marsie wynosi około minus 80 stopni Fahrenheita, tj. minus 62 stopnie Celsjusza. Natomiast według danych z 2017 r. średnia temperatura na Ziemi wynosi 58,62 stopni F, czyli 14,79 stopni Celsjusza.

Oznacza to, że bez „koca termicznego” Mars nie może zatrzymać żadnej energii cieplnej. Według doniesień, temperatura na Marsie w pobliżu biegunów spada zimą do minus 195 stopni F, czyli minus 125 stopni C. Mimo to, lata na Marsie w pobliżu równika są lepsze od zimy. Niemniej jednak lato na Marsie w pobliżu równika jest lepsze niż zima, ponieważ temperatura może wzrosnąć do 70 stopni F, czyli 20 stopni C, co jest dość zbliżone do średniej temperatury na Ziemi, ale letnie noce są nieprzewidywalne, ponieważ temperatura może spaść do około minus 100 stopni F, czyli minus 73 stopni C.

Pewnego razu łazik Mars Curiosity z NASA zmierzył temperaturę powietrza na Marsie na 43 stopnie F., czyli 6 stopni C, w godzinach popołudniowych. Zaintrygowało to wielu astronomów, którzy uważają, że tak wysoka temperatura jest zdumiewająca. Według doniesień, wraz ze zbliżaniem się świtu powietrze na czwartej planecie staje się cieplejsze, zamieniając szron w parę, co prowadzi do 100-procentowej wilgotności. Naukowcy uważają, że Mars może stać się bardziej zdatny do zamieszkania ze względu na wilgotność, jeśli woda skrapla się tworząc krótkotrwałe kałuże we wczesnych godzinach porannych.