Jakiej rasy psem jest Scooby-doo?

Jakiej rasy psem jest Scooby-doo?

13 czerwca, 2022 0 przez admin

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jakim psem jest Scooby-Doo? To pytanie wciąż dręczy umysły tych, którzy dorastali kochając tego mądrego psa i jego przyjaciół. Oprócz rasy Scooby’ego, ukochana kreskówka kryje w sobie więcej nierozwiązanych niż rozwiązanych tajemnic. Jak za dawnych czasów uwolnijmy swojego wewnętrznego detektywa i rozwiążmy zagadkę związaną z rasą Scooby-Doo. Nie bój się dołączyć do gangu Mystery Incorporated i wybierz się na kolejny obrót w Tajemniczej Maszynie.

Scooby-Doo zagościł na ekranach naszych telewizorów w 1969 roku. Od tego czasu ta kreskówka odcisnęła swoje piętno na sercach młodych detektywów. Wszyscy śmialiśmy się i kochaliśmy Scooby-Doo i jego bandę, którzy prowadzili śledztwa i demaskowali sprawców. Jak większość programów przyjaznych dzieciom, „Scooby-Doo, gdzie jesteś!” i jego sequele skupiały się na tym, aby zmusić dziecięce mózgi do pracy nad rozwiązywaniem prostych problemów. Kreskówki dawały też lekcje życia po tym, jak łapały oszustów, którzy stosowali podstępne taktyki dla osobistych korzyści. Prawdę mówiąc, każdy wyjątkowy odcinek odciągał nas od zadawania pytań dotyczących głównych bohaterów kreskówki. Niektóre prequele podsuwają nam pomysły, ale większość z nich pozostawia więcej pytań niż odpowiedzi. Skąd Scooby-Doo wziął swoje powiedzonko? Czy rodzina Kudłatego jest bogatsza od rodziny Daphne? Jaka jest seksualność Velmy? I nasze główne pytanie: jakim psem jest Scooby-Doo? Spróbujmy odpowiedzieć na to wszystko i jeszcze więcej, zagłębiając się w tajemnice otaczające Scooby-Doo i jego gang.

Przeczytaj również: Hydraulik Trzebnica

Scooby-Doo jest inspirowany psem rasy Dog niemiecki

Kiedy wpisujemy w Google „jakiej rasy psem jest Scooby-Doo”, wyszukiwarka jako rasę słynnego psa podaje Dog niemiecki. Po bliższym przyjrzeniu się można dostrzec podobieństwo między Scooby’m a tą dużą rasą psów. Rasa Scooby-Doo od dawna jest przedmiotem dyskusji. Niektórzy ludzie po prostu nie akceptują faktu, że można mieć psa takiego jak Scooby-Doo niemal z każdego miejsca na świecie. Prawdę mówiąc, psy rasy Dog niemiecki nie mówią łamaną angielszczyzną ani nie jedzą hamburgerów rękami. Jednak te psy mają cechy najbardziej zbliżone do prawdziwego Scooby-Doo.

Pomimo niekończących się debat, znamy już odpowiedź na pytanie „Jakim psem jest Scooby-Doo?”. Według oryginalnego animatora tego psa, Iwao Takamoto, stworzył on Scooby’ego z myślą o dogach. Prawdę mówiąc, skonsultował się z kolegą z pracy, który hoduje psy rasy Dog niemiecki. Dzięki tej rozmowie Takamoto stworzył głupkowatego psa, którego znamy i kochamy. Łatwo jednak zrozumieć, dlaczego niektórzy ludzie nie zgadzają się z tą odpowiedzią. Słowa oryginalnego animatora nie wydają się być wystarczającym dowodem dla niektórych fanów serialu.

Przeczytaj również: próżnia kosmiczna

Inne możliwe rasy psów ze Scooby-Doo

Po udzieleniu odpowiedzi na pytanie „Jakim psem jest Scooby-Doo?” musimy zagłębić się w tajemnicę kryjącą się za wyglądem Wielkiego Duńczyka. Eksperci z American Kennel Club uważają je za największą rasę psów pod względem wzrostu. Fakt ten można łatwo zauważyć w kreskówce, ponieważ Scooby, gdy stoi na dwóch tylnych łapach, wydaje się wyższy od Kudłatego i Freda. Jeśli chodzi o pochodzenie psa, to powstał on w wyniku skrzyżowania mastifów angielskich z wilczarzami irlandzkimi. Mastify angielskie są najcięższymi psami wśród wszystkich dużych ras psów. Ze względu na swój wzrost i wagę mastify te były szkolone do krwawych sportów, takich jak pomoc w polowaniu na niedźwiedzie. Z kolei wilczarze irlandzkie były szkolone do ścigania i atakowania wilków. Jako jedna z najstarszych ras psów wilczarze irlandzkie stały się ogarami wojennymi i służyły do pilnowania żołnierzy.

Być może trudno sobie wyobrazić, jak doszło do skrzyżowania mastifa angielskiego i wilczarza irlandzkiego. Zachęcamy jednak do przyjrzenia się podobnym szczegółom, które można znaleźć u wszystkich trzech ras psów. Duńczyki mają błyszczącą sierść i wielkość po mastifach angielskich. Z kolei rysy twarzy i długość wilczaków irlandzkich wykazują kilka podobieństw do wilczarzy. Połączenie tych dwóch ras zaowocowało utrwalonymi cechami Duńczyka Wielkiego, które znamy dzisiaj.

Reimaginacja Scooby-Doo w prawdziwym życiu

Jak już wspomniano, „Great Dane” odpowiada na odwieczne pytanie: „Jakim psem jest Scooby-Doo?”. Jednak niektórzy fani zwracają uwagę na różnice między psami, zamiast przyjrzeć się podobieństwom. Rozumiemy ten sentyment, ponieważ inni nie potrafią zaakceptować prostej odpowiedzi oryginalnego animatora. Możesz wybrać tę skomplikowaną stronę, która skupia się na mistycznym pochodzeniu Scooby’ego. Możesz też przyłączyć się do nas i zagłębić się w różne cechy, które również wskazują na pokrewieństwo Scooby’ego z prawdziwymi psami rasy Great Danes.

Postura i rysy twarzy Scooby-Doo są podobne do tych, jakie mają psy rasy dogowatej. Jego sierść jest nakrapiana, brązowa i ciągnie się aż do długiego ogona. Zaokrąglona krawędź ogona Scooby’ego często wywoływała dyskusje na temat prawdziwej rasy tego kreskówkowego psa. Jednak pozostałe cechy stanowią mocniejszy dowód. Scooby-Doo jest animowanym psem rasy Great Dane. Nie ma już nic do powiedzenia na ten temat.

Great Dane… a może coś bardziej złowrogiego?

W filmie „Scooby-Doo! Mystery Incorporated”, fani kreskówki rzucili się do mediów społecznościowych po tym, jak dowiedzieli się o pochodzeniu rodzaju Scooby-Doo. Na różnych platformach społecznościowych pojawiły się określenia „przodkowie Scooby-Doo” oraz „Scooby-Doo i Cthulhu”. Tylko ci, którzy oglądali odcinek, wiedzieli, jak doszło do takiego rozejścia się modnych terminów. Jednak ci, którzy nie oglądali, od razu zaczęli spekulować na temat możliwych związków słynnego psa ze złowrogą istotą. Prawdę mówiąc, większość odpowiedzi na pytania dotyczące Scooby-Doo pochodzi z kilku odcinków serialu „Scooby-Doo! Mystery Incorporated”. Wszystkie dwa sezony miały na celu uhonorowanie ikonicznych postaci i historii z gatunku horroru.

W drugim sezonie tej wysoko ocenianej serii, w 20. odcinku zagłębiono się krótko w pochodzenie Scooby-Doo. W odcinku zatytułowanym „Stand and Deliver” Scooby-Doo i jego gang chwytają i rozwiązują zagadkę związaną z Dandy Highwaymanem. Podczas pomocy gangowi, Scooby-Doo cierpi na koszmary o wypadku swojego przyjaciela psa i miłości, Nova. W tym śnie Nova ostrzega go przed zagrożeniem ze strony Anunnaki. W ostatnim odcinku sezonu, istota, która wydawała się być podobna do Cthulhu, stanęła do walki ze Scooby-Doo i Mystery Incorporated. Stało się to prawdopodobną przyczyną zamieszania wokół fikcyjnej historii Scooby-Doo.

Aby wyjaśnić wszelkie nieporozumienia, proponujemy obejrzeć dwa sezony „Scooby-Doo! Mystery Incorporated.” Dzięki temu dowiecie się, dlaczego związek Scooby-Doo z Anunnaki ma głębszy sens. Ta rasa istot zamieszkuje ciała zwierząt, aby komunikować się i żyć z ludźmi i zwierzętami. Ostatni odcinek kreskówki sugeruje, że Scooby-Doo jest potomkiem tej mitycznej rasy. Jego cechy, takie jak zachowywanie się bardziej jak człowiek niż jak pies, zdecydowanie wskazują na jego związek z tą rasą.

Scooby-doo Rasa

Kiedy pojawił się Scooby-Doo?

Scooby-Doo oficjalnie zagościł na ekranach naszych telewizorów w 1969 roku. Wcześniej, w jednej z sobotnich porannych kreskówek Hanna-Barbera w odcinku „Mysteries Five” można było zobaczyć przyszłego Scooby’ego. W odcinku tym animatorzy zaprojektowali psa, który uwielbiał grać na bongo i nazwali go „Too Much”. Jednak rasa animowanego psa dezorientowała widzów ze względu na częste zmiany. W niektórych scenach wyglądał jak dog, a w innych jak owczarek. W końcu Hanna Barbara wypuściła film „Scooby-Doo, gdzie jesteś!”, który podbił świat. Powstało kilka sequeli i do dziś dostarcza zagadek starym i młodym fanom.

Początkowo Hanna-Barbera wymyśliła historię Scooby-Doo w nadziei na złagodzenie protestów kilku grup rodziców. W tamtych czasach dorośli wyrażali swoje oburzenie z powodu rzekomego brutalnego wpływu programów o superbohaterach, które były emitowane w weekendy. Po kilku zmianach ekipa Hanna-Barbera w końcu wymyśliła koncepcję, którą znamy i kochamy. Mimo tych zmian, twórcy nigdy nie odeszli od koncepcji produkcji kreskówki o nadprzyrodzonych tajemnicach rozwiązywanych przez grupę nastolatków i ich psy. W pierwszej części pojawiło się również słynne powiedzenie Scooby-Doo: „I mnie też by się to udało, gdyby nie te wścibskie dzieciaki!”.

Sława postaci z kreskówki Scooby-Doo

Przez większość naszego dzieciństwa z przyjemnością oglądaliśmy wybryki Scooby-Doo i jego gangu podczas rozwiązywania zagadek. Prawdę mówiąc, oglądaliśmy tę kreskówkę głównie dla bohaterów, a nie dla tajemnic, które próbowali rozwikłać. Wielu z nas odniosło się do zmagań nastolatków, którzy próbowali udowodnić swoją wartość dorosłym, wątpiącym w ich umiejętności. Nienawidziliśmy, gdy po rozwiązaniu sprawy dorośli i urzędnicy nazywali Mystery Incorporated „tymi wścibskimi dzieciakami”. Odzwierciedla to zmagania młodych ludzi, których opinie są lekceważone ze względu na ich wiek.

Fred, Daphne, Velma i Kudłaty niemal w każdej sprawie, w którą się zagłębiają, spotykają się z różną krytyką. Kiedy jesteśmy świadkami osądzania gangu przez dorosłych, nie możemy się powstrzymać, ale chcielibyśmy mieć takiego psa jak Scooby-Doo. Ten uwielbiający jedzenie pies nigdy nie przestaje bronić gangu, gdy dorośli kwestionują ich umiejętności. Wspiera ich, warcząc na osądzających ich dorosłych i pocieszając ich kilkoma psimi pocałunkami. Z tych powodów ta tajemniczo-komediowa kreskówka wciąż przyciąga uwagę starych i nowych fanów.

Scooby Gang, Mystery Incorporated

Fred Silverman był jednym z głównych producentów, którzy przyczynili się do powstania serii Scooby-Doo. Dzięki jego wysiłkom Hanna-Barbera znalazła sposób, aby wypuścić na rynek rozwiązujące zagadki wybryki Scooby-Doo i jego gangu. Poza tym, Silverman wymyślił hasło „Scooby-doo-be-doo-be-doo”, które znamy i kochamy. Pomysł zaczerpnął z piosenki Franka Sinatry „Strangers in the Night”. Jednakże, kiedy słuchasz tej piosenki, możesz zauważyć różnicę pomiędzy melodią Sinatry a wysokim tonem Scooby’ego „doo-bee-doo-bee-doo”. W rzeczywistości to Silverman zasugerował hasło, ale nie powiedział nic o tonie. Poza tym nie ma ono żadnego znaczenia poza tym, że jest chwytliwym powiedzonkiem dla Scooby-Doo. Możesz myśleć o tym jako o adlibie, który przyciągnął uwagę fanów i w końcu stał się powiedzonkiem. Większość charakterystycznych kwestii z kultowych seriali zaczyna się w ten sposób.

Czy rodzina Kudłatego jest bogatsza niż rodzina Daphne?

Jeśli oglądałeś Scooby-Doo w dzieciństwie, prawdopodobnie wiesz o ekstrawaganckim pochodzeniu Daphne Blake. W całym serialu Daphne pokazuje swoją miłość do pieniędzy i przydatne znajomości, które zdobyła dzięki bogactwu rodziny Blake’ów. Przy niektórych okazjach chwali się swoim drogim gustem, jeśli chodzi o ubrania, jedzenie i styl. Z tego powodu większość z nas wierzyła, że jest ona najbogatszym członkiem Mystery Incorporated. Niewiele osób wie, że bogactwo rodziny Kudłatego Rogersa może przewyższać bogactwo rodziny Blake’ów.

Wiedząc, jakim psem jest Scooby-Doo, można uwierzyć, że Kudłaty pochodzi z bogatej rodziny. Posiadanie czystej krwi psa rasy Great Dane kosztuje około 1000-3000 dolarów. Nie wiemy na pewno, czy Scooby-Doo pochodzi z rodziny Wielkich Duńczyków, ale jego związek ze Scrappy-Doo może na to wskazywać. W odcinku „Scared a Lot in Camelot” z „The Scooby Doo Show” poznaliśmy jednego z bogatych krewnych Kudłatego. Godzinny odcinek opisuje Shagworthy’ego, wujka Kudłatego, jako milionera. Tytuł ten oznacza, że jego majątek przekracza miliardy i biliony. Może sobie pozwolić na zaspokojenie swojego zamiłowania do kolekcjonowania angielskich zamków. Zamiast po prostu kupować rozległe posiadłości, Shagworthy kupił zamek króla Artura i przetransportował starą budowlę do swojego domu w USA. W „The New Scooby and Scrappy Doo Show”, w odcinku zatytułowanym „Wedding Bell Boos!” pokazano więcej dowodów na bogactwo Kudłatego. Może trudno to sobie wyobrazić, bo Shaggy ubiera się zwyczajnie. Nie pozwól jednak, aby jego swobodny wygląd Cię zwiódł. Nie należy lekceważyć zamiłowania Kudłatego Rogersa do jedzenia i lenistwa. Przyczynia się on również do rozwiązywania zagadek w takim samym stopniu, jak każdy członek Mystery Incorporated.

Jaka jest seksualność Velmy?

W fabule filmu „Scooby-Doo! Mystery Incorporated” wszyscy byliśmy zszokowani, gdy dowiedzieliśmy się o romantycznym związku Kudłatego i Velmy. Jednak ich rodzący się romans nie trwał tak długo, jak długotrwały związek Freda i Daphne. Prawdopodobnie wzdrygnęliście się, gdy Scooby-Doo przyłapał ich na ukradkowej sesji pocałunku w ogrodzie. Prawdę mówiąc, scenarzyści serialu chcieli, aby ta para przedstawiała coś bardziej przerażającego niż słodki i romantyczny związek. Wszyscy odetchnęliśmy z ulgą, gdy w 10. odcinku Shaggy i Velma w końcu zerwali ze sobą i pozostali przyjaciółmi. Z tego powodu wszyscy założyliśmy, że Velma jest heteroseksualna. Jednak prawdziwe intencje scenarzystów serialu ujawniły, że mieli oni na myśli coś innego.

Oprócz nagłego romansu między Kudłatym i Velmą, „Scooby-Doo! Mystery Incorporated” pokazał rywalizację Velmy z Marcie, geniuszem naukowym. Niektórzy fani czuli romantyczne napięcie między tymi dwiema postaciami, mimo że widzieli związek Velmy z Kudłatym. Prawdę mówiąc, niektórzy z nas mieli nadzieję, że między Velmą i Marcie rozkwitnie rodzący się romans. W niewiedzy wielu osób, producenci serialu początkowo skłaniali się ku przedstawieniu Velmy jako lesbijki. Producent Tony Cervone twierdził, że zamierzali stworzyć romantyczne napięcie między Velmą a Marcie, gdy obie bohaterki zderzają się głowami. Ostatecznie producenci zgodzili się uznać Velmę za biseksualistkę w nadziei na wyjaśnienie wszelkich nieporozumień związanych z romansem tej postaci z Kudłatym.

Jakim psem jest Scooby-Doo? Tajemnica rozwiązana czy nierozwiązana?

Po zagłębieniu się w pozostałe tajemnice kreskówki, uznajemy „Jakim psem jest Scooby-Doo?” za zagadkę rozwiązaną. Podczas naszych poszukiwań uwzględniliśmy kilka pytań z ukochanej kreskówki, które pozostały bez odpowiedzi. Nieustanne spory i nierozwiązane zagadki przyczyniają się do niesłabnącej sławy tej klasycznej kreskówki. Nie możemy nie czytać o pytaniach dotyczących Scooby-Doo, o których nigdy nie pomyślelibyśmy, aby je zadać w mediach społecznościowych. Świadczy to o tym, że Scooby-Doo nieustannie bawi wszystkie grupy wiekowe swoją intrygującą treścią. Kto nie kocha tajemniczej kreskówki, która nie przestaje dawać wrażeń?