Gry dla seniorów formą aktywizacji

Gry dla seniorów formą aktywizacji

29 maja, 2023 0 przez admin

Dużym problemem seniorów jest zagospodarowanie czasu wolnego w efektywny sposób. Rutyna, samotność, problemy zdrowotne sprwiają, że wielu seniorów popada w depresję, a demencja starcza postępuje w takim przypadku znacznie szybciej i intensywniej. Jest na to sposób! Najprostszym rozwiązaniem jest aktywność, niekoniecznie fizyczna.

Aktywność umysłowa – gry dla seniorów

Częstym błędem popełnianym przez seniorów, jak też ich opiekunów jest spędzanie niezliczonej ilości godzin przed telewizorem. To najłatwiejsza forma rozrywki i zabicia czasu, jednak to szybka droga do marazmu i demencji. Mózg oglądając obrazy na ekranie nie potrzebuje wysiłku. Siedząc godzinami przed telewizorem z czasem nie chce się już ani wychodzić z domu, ani nawet jeść, czy utrzymywac kontaktow z rodziną, znajomymi. Często jednak słyszy się le co można innego robić? Otóż można wiele, chociażby zająć się krzyżówkami, czytaniem książki, układaniem puzzli, wyjściem na spacer, zakupy. Coraz bardziej popularne są rozmaite zajęcia, kursy i kluby seniora, gdzie można zadbać o towarzystwo, rozmowę, rozrywkę. Nie trzeba wyjść do kina, teatru, wystarczy wspólne spotkanie by pograć w karty, gry planszowe, quizy słowne itp. Poprzez tak drobne aktywności mózg ma zapewnioną gimanstykę, odpowiednia dawke serotoniny, utrzymując należyta kondycję. Poprzez gry dla seniorów można cwiczyć pamięć, koordyncję ruchową, wzrokowa ale przede wszystkim zadbać o kondycję psychiczną, oderwanie się od codziennych problemów, również tych ze zdrowiem, rodzinnych.

Zabawy wielopokoleniowe

W wielu przypadkach gdy i zabawy dla dzieci oraz seniorów mają wspólny mianownik, jakim jest aktywizacja. O ile gry dla dzieci opracowywane są z myślą o rozwoju i nauce, zdobywaniu wiedzy, to w przypadku seniorów dokładnie te same gry mogą być świetnym sposobem na ćwiczenie pamięci, sprawdzenie się. Wbrew pozorom do gry dla seniorów nie trzeba drogich pomocy dydaktycznych, czasem wystarczy jedynie pomysł na zabawę słowną, quiz itp. Oczywiście warto skorzystać z gry dla seniorów włączając w zabawę całą rodzinę, jednak nie jest to konieczne. Jedna talia kart potrafi posłużyć do różnorakich aktywności umysłowych i fizycznych. Wselkiego typu zgadywanki są świetna okazją na efktywn spędzenie czasu, podobnie jak opowiadanie dowcipów.

Gry planszowe dla seniorów

Wraz z upowszechnieniem dbałości o aktywizację seniorów powstało wiele gier i pomocy aktywizujących z myślą o seniorach. Różnią się one formułą gry oraz poziomem trudności, tematyką, która moe być bliższa zainteresowaniom osób starszych. Tym samym seniorzy grając w dobble czy memory nie muszą bazować na postaciach z bajek ale na przykład państwach miastach, czy wiedzy z teleturniejów. Producenci gier starają się trafić w gusta seniorow wydając gry o tematyce politycznej, historycznej itp. Nie ma jednak przeszkód aby doskonale ćwiczyć umysł grając w gry z kategorii wiekowej oznaczonej 5+ czy 3-99. Wiele z nich jest na tyle uniwersalna, że gwarantuje zabawę graczom w każdym wieku. Do takich gier należą rozmaite planszowki losowe, gry zręcznościowe, ale i szereg gier opartych na pytaniach i odpowiedziach. Zwykle wystarczy dwóch graczy do rozgrywki, chociaż gry w większym gronie mogą być jeszcze ciekawsze.