Największe wyzwania przy rekrutowaniu liderów w IT

Największe wyzwania przy rekrutowaniu liderów w IT

12 czerwca, 2023 0 przez admin

Zatrudnienie managera w branży IT jest niemałym wyzwaniem. Wybór odpowiedniego kandydata ma wpływ na efektywność firmy, a błąd może kosztować nie tylko wiele pieniędzy, ale nawet utratę części zespołu. Jakich błędów więc uniknąć podczas rekrutacji lidera IT?

Rekrutacja trudniejsza niż do tej pory

Nie można ukryć faktu, że branża IT rozwija się w bardzo szybkim tempie i z roku na rok ma coraz większe znaczenie w budowaniu konkurencyjności firm. Niestety, rekrutacja pracownika IT nie jest łatwa, a ich oczekiwania co do wynagrodzenia czy formy zatrudnienia wcale tego nie ułatwiają. Jeszcze trudniejsze od znalezienia dobrego specjalisty IT jest wyszukanie odpowiedniego managera.

Wzorzec idealnego managera? Nie istnieje!

Nie istnieje ktoś taki, jak wzorzec idealnego managera, którym możemy posługiwać się podczas rekrutacji. Co jednak możemy zrobić? Określić zadania, które manager musi wykonać i kompetencje jakie potrzebuje w określonym momencie nasza firma. Dzięki analizie jej strategii i obszaru dowiemy się, czego nam brakuje – pomoże tam to zawęzić poszukiwania odpowiedniego kandydata.

Jedno ogłoszenie – tysiące odpowiedzi

Chcąc znaleźć osobę na stanowisko managerskie musimy być świadomi, że na w odpowiedzi na nasze ogłoszenie dostaniemy setki CV. Ich przejrzenie może zabrać bardzo dużo czasu, co czasem skutkuje zmęczeniem i przeoczeniem najlepszych kandydatów.

Odpowiednie ogłoszenie, które przyciągnie kandydatów

Firmy, które chcą same przeprowadzić rekrutację na stanowisko managerskie muszą pamiętać o odpowiednim charakterze ogłoszenia o pracę. Kandydaci zapoznając się z ofertą, muszą wiedzieć czego mogą się spodziewać. Niestety, ogłoszenia często się zawężane, więc na stanowisko będą się zgłaszać zarówno osoby bez doświadczenia, jak i te z potencjałem – i jednych i drugich można od razu – przypadkowo, lub nie – wykluczyć. Dlatego należy przygotować się na czasochłonne przeglądanie odpowiedzi na naszą ofertę.

Przygotowanie się do filtrowania kandydatów

W procesie rekrutacyjnym na stanowisko managerskie w branży IT przychodzi czas na bezpośrednią rozmowę z przełożonym. Podczas niej, najczęściej CEO firmy, mówi o swoich oczekiwaniach czy strategii firmy. Na ten etap należy się precyzyjnie przygotować.

Często specjaliści z działu HR nie mają doświadczenia w rekrutacji kandydatów na stanowiska managerskie, ponieważ są one rzadko przeprowadzane. Należy zatem doskonale znać rynek IT, aby wiedzieć jakie zmiany zachodzą w branży.

Odpowiednie pytania zawsze na miejscu

Rozmów rekrutacyjnych nie zaczynamy od przedstawiania tego, co możemy zaoferować pracownikowi, tylko od tego na jakim etapie kariery są kandydaci i jakie mają oczekiwania. Istotna jest dla nas informacja na temat tego, czego nasi potencjalni pracownicy już dokonali i czemu szukają czegoś nowego. Dopiero po tym etapie rozmowy sprawdzamy, czy nasz kandydat i firma mają wspólne potrzeby bądź plany.

Test umiejętności technicznych

Podczas rekrutacji wprowadzane są testy umiejętności technicznych, które mogą okazać się zgubne. Zadanie, które doświadczony kandydat ma wykonywać już od lat nie są jego elementem pracy. Kiedyś oczywiście mógł być w danej technologii biegły, jednak potem zaczął się skupiać na rozwijaniu swoich umiejętności i kompetencji.

Skuteczny proces rekrutacyjny to ten zaplanowany

Błędem podczas rekrutacji jest źle zaplanowany jej proces. Jeżeli będzie on zbyt długi i złożony to kandydaci mogą się zniechęcić. Należy również pamiętać, aby nie negocjować wynagrodzenia. Trzymajmy się tego, co przedstawiliśmy na samym początku.

Zły wybór – co teraz?

Rekrutacja dobiegła końca, znaleźliśmy managera, jednak on okazał się nieodpowiedni. Koszt złej rekrutacji jest równoznaczny z roczną pensją tego pracownika. Do tego należy doliczyć popełnione przez niego błędy, a nawet wydajność zespołu, którym kieruje. Dlatego warto wziąć sobie powyższe wskazówki do serca, aby tego błędu nie popełnić.