Maszyny wykorzystywane w rolnictwie

Maszyny wykorzystywane w rolnictwie

21 kwietnia, 2023 0 przez admin

Automatyzacja rolnictwa ma znaczny wpływ na szybkość wykonywanych prac oraz ich zakres. Wykorzystanie maszyn, zdecydowanie ułatwia rolnikom pracę oraz pozwala na posiadanie znacznie większych gospodarstw. Jakie maszyny najczęściej są wykorzystywane w rolnictwie?

Maszyny najczęściej wykorzystywane w rolnictwie

Do maszyn najczęściej wykorzystywanych przez rolników zaliczyć można:

  • bronę talerzową
  • agregat uprawowo – siewny
  • agregat talerzowy
  • wał uprawowy
  • kombajn
  • ciągnik
  • pług

Brona talerzowa – charakterystyka

Brona talerzowa to maszyna, która pozwala na mieszanie, doprawianie, kruszenie, zmiękczanie, spulchnianie ziemi oraz wyrównywanie pola. Dodatkowo zastosować można ją w celu niszczenia chwastów czy napotkanych na polu grud.

Jest to narzędzie, które może być ciągnięte przez mniejsze maszyny rolnicze. Brona talerzowa może zastąpić popularny pług. Zbudowana jest z uzębionych dysków i wału dogniatającego. Co więcej nie zapycha się podczas roboczych przejazdów po polu.

Agregat uprawowo – siewny

Maszyna ta służy do spulchniania i rozdrabniania gleby wraz z uprawą przedsiewną i siewu lub sadzenia roślin uprawnych. Główną zaletą tej maszyny jest to, że podczas jednego przejazdu wykonuje zadania dwóch maszyn, co znacznie zmniejsza koszty oraz skraca czas pracy.

Agregat uprawowo – siewny pozwala na dokładne umieszczenie nasion w glebie. Dodatkowo, maszynę można wykorzystać do usuwania chwastów, kruszenia brył czy mieszaniu nawozu z ziemią. 

Agregat talerzowy

Maszyna ta jest wykorzystywana na roli przed żniwami jak i po żniwach. Agregat talerzowy posiada podwójny rząd obracających się uzębionych talerzy. Są one odpowiedzialne za mieszanie resztek pozostałych po żniwach wraz z glebą. Dodatkowo wyrównują i zagęszczają glebę co pobudza wzrost oraz zwiększa jakość plonów.

Dodatkowo operator maszyny może ustalić na jakiej głębokości  ma ona pracować. Rozdrobnione resztki są równomiernie rozprowadzone po polu.

Wał uprawowy

Wał uprawowy to doczepiane do odpowiednich maszyn takich jak pług, ciągnik czy agregaty uprawowe, narzędzia. Umożliwiają wałowanie, które pozytywnie wpływa na jakość upraw.

Wykorzystuje się je do wyrównywania pola i rozbijania brył, które znajdują się w ziemi. 

Kombajn

Kombajny umożliwiają zbiór roślin uprawnych. Maszyny te dzielą się w zależności od rodzaju zbieranych roślin. Wyróżniamy m. in. kombajny zbożowe i  kombajny ziemniaczane

Kombajny zbożowe służą do młócenia, koszenia oraz transportu zbóż. Kombajny ziemniaczane mogą kopać ziemniaki, oczyszczają ziemniaki z bulw a także transportują je. 

Konserwacja maszyn

Aby maszyny służyły rolnikom jak najdłużej ważna jest i konserwacja oraz prawidłowa eksploatacja. Maszyny takie jak kombajn, ciągnik, ładowarka czy prasa wymagają zabiegu jakim jest filtracja oleju hydraulicznego

Regularne wykonywanie filtracji oleju hydraulicznego pozwala na unikanie przestojów oraz obniżenie kosztów związanych z niespodziewaną awarią. Dodatkowo pozwala to na wydłużenie żywotności maszyny, utrzymanie oleju w czystości oraz ochronę środowiska. 

Współczesne rolnictwo

Współczesne rolnictwo trudno jest sobie wyobrazić bez drogich maszyn i zaawansowanej technologii. To dzięki nim rolnicy mają dziś wiele nowych możliwości.

Efektywna uprawa roślin jest możliwa dzięki zastosowaniu różnego rodzaju maszyn. Dodatkowo pozwalają one obniżyć koszty produkcji oraz zaoszczędzić czas rolnika.  Niezależnie od rodzaju maszyn rolniczych, niezbędne są również wiedza, umiejętności oraz sprzyjające warunki atmosferyczne.