Jak kot wybiera miejsce do spania?

Jak kot wybiera miejsce do spania?

18 czerwca, 2022 0 przez admin

W jednym tygodniu kotek drzemie na kocim drzewku, w następnym na kanapie, a w tym tygodniu na Twojej szyi! Czy zauważyłeś kiedyś, że koty często zmieniają miejsca do spania? Jakie są dokładnie ich kryteria wyboru miejsca do spania?

Miejsce do spania kota – zrzuć winę na pogodę

Koty są ekspertami w regulowaniu temperatury ciała. W chłodniejsze dni częściej można je spotkać zwinięte w kłębek i przytulone do osłony kaloryfera. Gdy jest ciepło, możesz zobaczyć je rozciągnięte, zazwyczaj w chłodnym miejscu, takim jak łazienka wyłożona kafelkami. Jak zauważa TJ Banks, długoletni rodzic kotów: „Tutaj lato oznacza wielką migrację na dół, do piwnicy lub przynajmniej na korytarz”.

Zobacz też: Jak wyłączyć klawiaturę laptopa

Czynnik bezpieczeństwa

Faktem jest, że czasami, niezależnie od tego, jak pomysłowe jest twoje legowisko, koty wolą spać w pudełku. John Bradshaw, autor książki Cat Sense, miał na ten temat do powiedzenia w wywiadzie dla Catser: „Koty w naturze zawsze szukają zakamarków, w których mogłyby odpocząć, ponieważ chcą mieć w zasadzie pięć stron z sześciu chronionych. . . . Tak więc kartonowe pudło jest świetnym miejscem, ponieważ z pięciu stron na sześć nikt nie może się do ciebie dostać, a ty możesz mieć oko na szóstą”.

Zobacz też: Małpka marmozeta fakty

Czystość jest następna po „kociej czystości”.

Jeśli chodzi o to, dlaczego koty po pewnym czasie zmieniają miejsca do spania, Marilyn Krieger, certyfikowany konsultant ds. kocich zachowań, mówi również Catserowi: „Koty są niezwykle czyste i jeśli coś się zabrudzi, nie chcą spędzać nad tym czasu.” Oznacza to, że po pewnym czasie zapach i oleje z ciała kota mogą zepsuć to miejsce. W końcu to właśnie dzięki temu, że koty nie wydzielają zbyt wiele zapachu, udaje im się unikać drapieżników i podkradać się do ofiar w naturze.