
Kleje poliuretanowe – wybór i stosowanie
27 lutego, 2023Wśród wielu klejów, które dziś możemy kupić znajdziemy bardzo wiele produktów uniwersalnych, a także takich, które stworzono z myślą o spajaniu konkretnych rodzajów materiałów. Najpowszechniej stosowane kleje to oczywiście akrylowe, cyjanoakrylowe, a także poliuretanowe.
Wśród wielu klejów, które dziś możemy kupić znajdziemy bardzo wiele produktów uniwersalnych, a także takich, które stworzono z myślą o spajaniu konkretnych rodzajów materiałów. Najpowszechniej stosowane kleje to oczywiście akrylowe, cyjanoakrylowe, a także poliuretanowe.
Spis treści.
Kleje poliuretanowe – czyli jakie?
Zwykle znajdziemy w ofertach kleje poliuretanowe jedno lub dwuskładnikowe. Znajdziemy również takie, które są elastyczne po zaschnięciu oraz sztywne do znacznie bardziej statycznych połączeń. Dzięki takiemu wyborowi kleje tego rodzaju są jednymi z chętniej wybieranych do rozmaitych prac remontowych czy też budowlanych. Kleje tego rodzaju zwykle są tworzone na bazie żywicy syntetycznej o bardzo dużej trwałości. Klej taki przylega doskonale nawet do chropowatych powierzchni.
Poliuretanowe kleje konstrukcyjne – zalety
Przede wszystkim kleje tego rodzaju mają cechę przenoszenia obciążeń statycznych i mechanicznych, a więc są niezwykle mocne i wytrzymałe. Uzyskana spoina doskonale sprawdza się dzięki temu w przypadku, gdy potrzebujemy dużej siły łączenia, ale jednocześnie wiemy, że dane miejsce będzie „pracować”. W takiej sytuacji powinniśmy wybrać klej elastyczny. Klej konstrukcyjny przyda się w przypadku klejenia zarówno gładkich, jak i porowatych powierzchni takich jak: beton, gips, tworzywa ABS, ceramika, szkło czy też styropian i drewno. Materiały takie możemy również z użyciem tego kleju połączyć w różnorodnych kombinacjach – na przykład metal z ceramiką.
Gdzie wykorzystywane są kleje poliuretanowe?
To kleje o niesamowicie szerokim zastosowaniu, a dzięki temu, że mogą doskonale łączyć powierzchnie różnego typu tworząc zarówno elastyczne jak i statyczne spoiny, jest wykorzystywany w wielu branżach, chociażby lotniczej, budowlanej, motoryzacyjnej, morskiej. Pewnym utrudnieniem lub wadą jest fakt, że w przypadku niektórych powierzchni będziemy musieli stosować specjalne podkłady. Również czas łączenia jest mocno wydłużony względem chociażby klejów cyjanoakrylowych. To w niektórych przypadkach nawet do 48 godzin.