Darmowe terminale płatnicze dla małych firm – Polska Bezgotówkowa

Darmowe terminale płatnicze dla małych firm – Polska Bezgotówkowa

11 sierpnia, 2023 0 przez admin

Terminale płatnicze powoli stają się nieodłącznym elementem każdej firmy – Polacy bowiem coraz chętniej korzystają z płatności kartą. Zakup odpowiedniego urządzenia lub jego dzierżawa często wiąże się jednak ze znacznym kosztem. Aby umożliwić ten rodzaj płatności w jak największej liczbie punktów, powstał program Polska Bezgotówkowa, który pozwala na otrzymanie bezpłatnego terminala płatniczego. W poniższym artykule przedstawiamy jego szczegóły.

Dlaczego warto mieć w swoim sklepie terminal płatniczy?

Niemal połowa Polaków (40%) decyduje się na płatność kartą w sklepie, gdy tylko ma taką możliwość, a kolejne 30% wybiera tę metodę płatności co najmniej raz w tygodniu. Oznacza to, że decydując się na płatności wyłącznie gotówką, można stracić nawet siedmiu na dziesięciu klientów. Co więcej, używanie terminala płatniczego pozwala na uniknięcie pomyłek podczas wydawania reszty, a także przyspieszenie obsługi klientów, dzięki czemu straty są ograniczone do minimum. 

Oczywiście, aby to osiągnąć, trzeba zaopatrzyć się w terminal płatniczy. Jest to jednak koszt ok. kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych (w przypadku zakupu urządzenia na własność) lub kilkudziesięciu złotych miesięcznie, decydując się na dzierżawę. Do tego dochodzą jeszcze koszty prowizji od każdej transakcji, przez co na takie rozwiązanie nie mogą pozwolić sobie mniejsze firmy. Właśnie dlatego wprowadzono program Polska Bezgotówkowa.

Polska Bezgotówkowa – na czym polega ten program?

Program Polska Bezgotówkowa powstał z inicjatywy m.in. Ministerstwa Rozwoju oraz agentów rozliczeniowych, czyli firm dostarczających przedsiębiorcom terminale płatnicze oraz obsługujących płatności kartą. Udział w programie pozwala na otrzymanie bezpłatnego terminala płatniczego na 12 miesięcy. W tym czasie przedsiębiorca może przekonać się, czy jest to dla niego dobra opcja oraz w jakim stopniu zwiększyły się przychody jego firmy. W dodatku uczestnik programu nie tylko nie ponosi kosztów związanych z zakupem lub dzierżawą urządzenia, lecz również nie płaci prowizji za dokonywane transakcje. Aby móc skorzystać z tego wsparcia, należy jednak spełnić określone warunki.

Kto może otrzymać bezpłatny terminal w ramach Polski Bezgotówkowej?

Z bezpłatnych terminali płatniczych mogą skorzystać wszystkie firmy, które w przeciągu poprzednich 12 miesięcy nie używały terminala płatniczego, czyli nie miały podpisanej umowy z agentem rozliczeniowym. Co więcej, biorąc udział w programie, należy ściśle kontrolować jakie kwoty będzie obsługiwał terminal. Jeśli płatności kartą przekroczą 100 tysięcy złotych w skali roku, przedsiębiorca będzie musiał liczyć się z takimi kosztami, jakie ponosiłby podczas używania terminala poza programem. Dlatego ze wsparcia najbardziej skorzystają małe oraz średnie firmy. Należy również pamiętać, że w programie można wziąć udział tylko jeden raz.

Jak wziąć udział w programie?

Każdy przedsiębiorca, który zdecyduje się na udział w programie Polska Bezgotówkowa, powinien wybrać agenta rozliczeniowego lub bank, z którym podpisze umowę. To właśnie któraś z tych firm dostarczy mu terminal płatniczy. Warto dokładnie zapoznać się z warunkami umowy, gdyż to konkretny dostawca terminala ustala warunki, jakie będą obowiązywały po 12 darmowych miesiącach używania sprzętu. Po upływie tego czasu przedsiębiorca będzie zobowiązany do dzierżawy terminala i uiszczania opłat abonamentowych na rzecz dostawcy.

Ważne informacje na temat programu

W ramach programu Polska Bezgotówkowa firma może otrzymać maksymalnie jeden terminal płatniczy. W zależności od wybranego dostawcy oferta urządzeń może się różnić. Przedsiębiorca najczęściej będzie miał jednak do wyboru terminal stacjonarny, mobilny lub PIN Pad. Mobilny terminal płatniczy przyda się przede wszystkim w gastronomii, a także w takich działalnościach jak mobilny salon fryzjerski czy kosmetyczny. W przypadku stacjonarnych punktów najczęściej wystarczy wyposażyć się w przewodowy terminal lub PIN Pad. Warto pamiętać, że koszty dzierżawy terminala po upływie 12 miesięcy trwania programu mogą się różnić w zależności od wybranego modelu. Należy więc dokładnie przemyśleć wybór modelu do charakteru swojej działalności, gdyż jest to decyzja na kilka następnych lat.

Czy warto wziąć udział w programie?

Firmy, które dotychczas skorzystały ze wsparcia w ramach programu Polska Bezgotówkowa, wyrażają pełne zadowolenie z podjętej decyzji – znacznie zwiększyła się liczba korzystających z ich usług klientów, którzy nie odeszli do konkurencji przyjmującej płatności kartą. Dzięki tej decyzji właściciele firm zauważyli również, że czas obsługi klientów uległ znacznemu skróceniu – płatność kartą trwa przecież kilka razy krócej od transakcji gotówką. Co więcej, pracownicy sklepów nie muszą już spędzać dodatkowych godzin na obliczaniu urobku, co również łączy się z niższymi kosztami ponoszonymi przez firmy. Bez wątpienia warto więc wypróbować transakcje bezgotówkowe w swoim sklepie, tym bardziej jeśli istnieje taki program jak Polska Bezgotówkowa.