Uprawa goździków w doniczkach: Jak to zrobić!

Uprawa goździków w doniczkach: Jak to zrobić!

8 września, 2022 0 przez admin

Wszystkie rodzaje goździków rosnących w doniczkach mają kilka charakterystycznych cech: są roślinami światłolubnymi i wymagają długich godzin światła dziennego. Jednocześnie ważne jest przestrzeganie prawidłowego reżimu temperaturowego: goździk nie toleruje intensywnego ciepła, idealna temperatura dla niego to 13-15 stopni.

Brak światła lub, przeciwnie, zbyt gorące promienie słoneczne prowadzą do spowolnienia wzrostu, a roślina będzie kwitła znacznie gorzej.

Inne zasady uprawy goździków w doniczkach

  • Roślina jest wymagająca w stosunku do wody, ziemia w doniczce nigdy nie powinna całkowicie wyschnąć. Do podlewania lepiej wybrać miękką, osiadłą wodę, nie powinna być ona zimna. Goździki bardzo lubią wieczorne zraszanie, zwłaszcza po upalnym dniu.
  • Dla goździków zaleca się wybierać gleby neutralne. Idealna proporcja: gleba liściasta, torf i gleba darniowa w stosunku 1: 1: 2. Boją się mikroorganizmów, więc gleba musi być najpierw rozlana roztworami antyseptycznymi.

Aby krzak był bujny, młode pędy muszą być uszczypnięte, tworząc koronę.

Roślina nie cierpi z powodu tej procedury, ponieważ szybko wytwarza pędy boczne. Ogólnie rzecz biorąc, zasady pielęgnacji goździka są dość proste. Jeśli nie zapomnisz o jego podlewaniu i zapewnisz mu wystarczającą ilość światła, możesz być pewien, że wkrótce zakwitnie i przez bardzo długi czas będzie zachwycać właściciela wspaniałymi pąkami o delikatnym przyjemnym aromacie.

Przeczytaj również: Fakty o Millie Bobby Brown – 10 rzeczy, których nie wiedziałeś o Millie Bobby Brown

Zasady hodowli goździków w doniczkach

W domu najłatwiej rozmnażać goździka przez nasiona, a jeśli eksperymentujesz z krzyżowaniem kilku odmian, możesz uzyskać ciekawe kombinacje kolorów pąków.

Siew odbywa się wczesną wiosną, w marcu-kwietniu, a nasiona goździków są zwykle bardzo kiełkujące. Materiału siewnego nie należy długo przechowywać: najlepiej kiełkują nasiona uzyskane z ubiegłorocznej rośliny.

Przeczytaj również: Jak przeglądać twittera bez logowania? Twitter bez logowania

Sztuczki uprawowe goździka

  • Nie jest konieczne wstępne namaczanie nasion; wystarczy umieścić je w pojemniku z ziemią na głębokość 2-3 mm i obficie zwilżyć wodą.
  • Doniczki należy ustawić w jasnym miejscu, pierwsze pędy mogą pojawić się po tygodniu.
  • Gdy siewki wykiełkują i będą miały co najmniej 5 prawdziwych liści, można rozpocząć formowanie przyszłego krzewu.

Goździk zaczyna kwitnąć około 3-4 miesięcy po posadzeniu. Zatem posadzone wiosną krzewy będą zachwycać kwitnieniem przez całe lato. Nasiona można również posadzić przed zimą, ale w tym przypadku goździk zakwitnie dopiero w przyszłym roku.

W przypadku gatunków dwuletnich i wieloletnich stosuje się również inne metody hodowli: jest to podział krzewu oraz przesadzanie sadzonek.

W każdym przypadku ważne jest, aby nie zakopywać zbyt młodej rośliny w glebie. Sadzonki muszą być podlewane na czas. Do gleby często dodaje się piasek, aby wilgoć nie zastygała i nie prowadziła do gnicia korzeni.

Przeczytaj również: Czym żywią się muchy

Trudności w uprawie goździków

Jest jednak jeszcze kilka typowych problemów, na które warto zwrócić uwagę przed posadzeniem. Choć roślina nie jest zbyt wymagająca co do warunków, to obawia się szkodników.

Szkodniki goździków

Przędziorek zaraża goździka – w tym przypadku odwrotna strona liści pokryje się białym nalotem, a roślina będzie kwitła znacznie gorzej.
Zagrożenie stanowią również mszyce, mączniak rzekomy i inne popularne szkodniki.
Przędziorki i inne pasożyty najczęściej trzeba leczyć więcej niż raz. Jeśli któraś z roślin na parapecie jest dotknięta chorobą, lepiej od razu przenieść doniczkę z goździkiem w inne miejsce.

Jeśli pojawią się oznaki choroby, liście są myte wodą z mydłem. W tym przypadku musisz upewnić się, że mydło nie dostanie się na korzenie – może to tylko uszkodzić roślinę. Pianę pozostawia się na liściach przez kilka godzin (ale nie na noc), a następnie zmywa.

Jeśli te środki nie działają, lepiej kupić specjalne środki grzybobójcze. Jednym ze skutecznych środków jest Actellik – ten lek zabija większość szkodników, ale jest toksyczny, więc stosuje się go tylko w skrajnych przypadkach. Innym skutecznym środkiem jest Fitoverm, jest on bezpieczniejszy, ale nadal trzeba dokładnie przestrzegać instrukcji.